Udávajú manžetové gombíky triedu?

Udávajú manžetové gombíky triedu?

Manžetové gombíky boli praktickým, základným predmetom v každom gentlemanskom šatníku už celé generácie. Sú perfektné pre špeciálne príležitosti, majú jedinečnú tendenciu priniesť do vášho oblečenia nádych triedy a sofistikovanosti. Či už ste znalec manžetových gombíkov alebo prvý používateľ, povieme si o nich viac.

FUNKCIA MANŽETOVÝCH GOMBÍKOV

Začínajúc na samom začiatku, manžetové gombíky pôsobia ako zips, nahrádzajúc úlohu gombíka. Napriek ich pomerne malej veľkosti slúžia na udržanie košele v súlade s rukávom mužského obleku alebo smokingu. Obyčajne sa nosia ako súčasť formálnych oblekov, ale v posledných rokoch, sa s nimi čoraz viac stretávame i v kombinácií s menej formálnym oblečením. Prichádzajú v rôznych tvaroch, veľkostiach a dekoratívnych farbách, aby vyhovovali ľubovoľnému štýlu.

HISTÓRIA MANŽETOVÝCH GOMBÍKOV

Manžetové gombíky začali byť populárne v sedemnástom storočí, pretože boli vytvorené tým, ktorí si želali sofistikovanejšiu voľbu ako je gombík. Vo svojej najzákladnejšej forme si ľudia vytvorili svoje vlastné manžety, pripojením zlatého a strieborného gombíka k malej retiazke  pretiahnutej cez otvor manžety. V priebehu času sa manžetové gombíky rozšírili medzi horné triedy, ktoré boli často s párom vyrobeným z kameňov, drahých kovov a rôznych druhov tkanín. Priemyselná revolúcia viedla k hromadnej výrobe príslušenstva a spojovacie prostriedky nahradili retiazky z dôvodu ľahšiehoe uzatvárania. Dizajnéri košiel sa rýchlo prospôsobili dobe a začali vyrábať košele, ktoré boli pripravené na manžetové gombíky. Tento trend pokračoval v priebehu 19. a 20. storočia, kedy muži a ženy zo všetkých spoločenských vrstvách nosili manžetové gombíky, a to aj s neformálnym oblečením.

AKO NOSIŤ MANŽETOVÉ GOMBÍKY

Manžetové gombíky sú celkom jednoduché doplnky na nosenie, ak  máte správnu košelu. Akonáhle máte košeľu, zložte manžety späť, aby vytvorili rovnú líniu  na konci rukáva. Držte otvorené okraje manžety dohromady tak, aby obidve strany ležali naplocho oproti zápästiu, a potom obložte otvory manžetových gombíkov. Vytiahnite manžetové gombíky a zaistite dekoratívnu stranu, ktorá smeruje von od tela.

VÝBER KOŠELE

Nezabudnite nájsť košeľu, v ktorej sa cítite pohodlne a ktorá umožňuje nosiť manžetové gombíky. Pri formálnej príležitosti sa odporúča francúzska manžetová košeľa, pretože bezstarostný a nadčasový štýl, ktorý je spárovaný s kvalitnou dvojicou manžetových gombíkov, vyzerá hladko a úctivo. Pamätajme, dámy milujú vzhľad James Bond .

VÝBER MANŽETOVÝCH GOMBÍKOV

Manžetové gombíky by mali byť vybrané v súlade s formálnosťou vášho oblečenia, pričom aj v súlade s témami a štýlmi podujatia.  Pre dokonalý sofistikovaný a elegantný vzhľad sa odporúčajú zvoliť vintage manžety. To znamená, že ak vaša osobnosť je obzvlášť odvážna, nebojte sa vyskúšať aj rovnako odvážne manžetové gombíky.

 

 

PÁROVANIE MANŽETOVÝCH GOMBÍKOV

Keď začnete hromadiť svoju zbierku, zvážte, ktoré manžetové gombíky dobre ladia, s ktorými farbami a ak máte problémy, nebojte sa požiadať o radu priateľku, sestru, priateľa alebo matku. Všeobecne platí, že neutrálne farby ako je čierna, biela, šedá a béžová, ladia s hocičím, zatiaľ čo nad výraznejšími farbami  budú musieť viac porozmýšľať. Je to dobrý nápad, aby ste sa ubezpečili, že vaše manžetové gombíky sa zhodujú aspoň s jednou inou časťou vášho oblečenia, či už je to váš opasok, kravata alebo hodinky. Pozrite sa na oblečenie ako na celok, a pokiaľ sú manžetové gombíky pútavé, ale netvoria dominantu oblečenia, môžete vyraziť do spoločnosti.

 

ŠTÝLY MANŽETOVÝCH GOMBÍKOV

Existuje množstvo rôznych typov manžetových gombíkov, z pohľadu spôsobu uzatvárania. Nestrácajte čas nad rozmýšľaním, že aký uzáver je vhodný, ale vyberte si manžety podľa toho, na ktorých sa Vám páči vzhľad a nie ich mechanizmy. Mimochodom, je pre vás ťažké zapnúť si manžetové gombíky jendou rukou? 🙂

 

Share:

2 Comments

 1. Ján
  31. mája 2018 / 21:48

  Ahoj Michal, tvoj web som našiel vdaka sutazi Bloger roka a veľmi sa mi páči 🙂 potreboval by som však radu ohľadom manžetovych gombikov, doteraz som nemal žiadne, ale chcem si nejaké kúpiť, pozrel som viacero webov a na tejto stránke https://bolf.sk/slo_m_Panske-doplnky_Manzetove-gombiky-3892.html som našiel niekoľko kúskov čo sa mi páčia, idem v júni na svadbu a budem mať na sebe bielu košelu a tmavomodrý oblek, hodí sa to k tomu? prípadne odkiaľ kupuješ ty? vdaka za odpoved

  • michalrabek
   31. mája 2018 / 21:56

   Ahoj Janko, som veľmi rád, že sa ti blog páči. Čo sa týka manžetových gombíkov, tak by som zvolil nasledovnú stratégiu: ak budú kovové, mali by byť rovnakej farby ocele ako bude napr. kravatová spona, opasok atd. ALE, kľudne môžeš zvoliť aj niečo extravagantnejšie, čo podčiarkne tvoj charakter. (drevo, kameň, drahý kov).

   Michal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *