Za posledné desaťročia prešli goliere viacerými zmenami, či už z hľadiska tvaru alebo funkcie. Dnes poznáme nespočetné množstvo golierov, čo nám umožňuje väčšiu flexibilitu z hľadiska osobného štýlu. Pracovné prostredie sa čoraz viac otvára príležitostným zmenám casual štýlu pred formálnym oblekovým štýlom.
Celá táto nová sloboda golierov nás môže priviesť do neistoty, aký golier zvoliť a ku ktorému dať kravatu. Preto čítajte ďalej, aby ste vedeli, ktorý golier si vyžaduje kravatu.
Spread – kravata je dobrovoľná
Jednoducho najpopulárnejší typ goliera, pomenovanie Spread vychádza zo širokej vzdialenosti medzi oboma límcovými bodmi. Tieto body a uhly môžu byť tvarované v rôznych štýloch, ako British Spread, ktorý má dlhšie bodové dĺžky, alebo Wing Tip, ktorý má rozšírený golier vyrobený špeciálne pre smoking. Existuje veľa druhov Spread golierov, ktoré robia z košieľ tie najdynamickejšie zo všetkých čo poznáme.
Forward Point – kravata je povinná
Forward Point je najtradičnejší druh košele s golierom. Z toho dôvodu boli navrhnuté s ohľadom na kravatu, bez ktorej vyzerá golier roztrapatený. To znamená, že širší golier umožňuje viac priestoru na našu kreativitu pri viazaní kravát. Tento typ ponúka golier s dvoma gombíkmi, so spodným gombíkom, ale aj bez gombíkov, ktorý zdôrazňuje uzol kravaty a pôsobí jednoducho. Toto je košeľa, v ktorej môžete využiť svoje zručnosti viazania kravaty a dokonca môžete vyskúšať pútavé väzby ako je Eldredge alebo Trinity.
Ceuway – kravata je povinná
Cueway je navrhnutý so širším golierom, aby umožnil priestor na širšie väzby. Už na prvý pohľad sa môže zdať, že si to jednoducho pýta kravatu. Jedná sa o niečo ako spread golier, ale ešte výraznejší. Látka je ako keby odrezaná, aby uzol vynikol. Je určený pre pravidelné široké uzly a uzly s hrubšieho materiálu.
Button Down – kravata je dobrovoľná
Tento typ bol pôvodne navrhnutý pre hráčov póla, aby golier stál pevne na svojom mieste za pomoci gombíkov. V priebehu rokov sa takéto košele premenili na formálne oblečenie. Goliere s gombíkom môžeme nosiť ako formálny ale aj ako neformálny typ košieľ. Pri tom si golier nevyžaduje kravatu, aby outfit vyzeral skvele.
Club – kravata je dobrovoľná
Tento štýl je oveľa menej formálny ako klasický golier. Pôvodne takýto golier nosili študenti internátnych škôl v Anglicku, v polovici devätnásteho storočia, klubové goliere odlišovali študentov od učiteľov. Tento typ goliera je v dnešnej dobe ťažšie nájsť, aj keď trendy obchody ako Topman a J. Crew sa snažili oživiť ich popularitu. Ak chceme spárovať takúto košeľu s kravatou, zvoľme bavlnenú namiesto niečoho formálnejšieho.
Cuban – bez kravaty
Jeden z populárnych štýlov vytvorených v posledných rokoch bol práve kubánsky golier. Tieto goliere vznikli v južnej Amerike v 18. storočí, ako jednotný pohľad na pracovníkov. V Amerike si tieto goliere získali popularitu v päťdesiatych rokoch a nedávno získali popularitu pre svoj uvoľnený štýl a letný vibe. Golier je otvorený a zrezaný, preto sa do tohto typu goliera kravata jednoducho nehodí.
Band – bez kravaty
Kruhový golier je relatívne nový vo svete mužskej módy. Tento golier predstavuje pomalé, ale stabilné smerovanie pánskych odevov voči príležitostným štýlom. Jedná sa o košeľu, do ktorej kravata nepatrí. Noste ju ako takú.